گیاهان آپارتمانی

چرا از گیاهان آپارتمانی نگهداری کنیم؟ اگر تا به حال فقط به‌خاطر علایق شخصی از گل و گلدان نگهداری کرده‌اید، وقت آن است که بدانید این موجودات زیبا و دوست‌داشتنی چه تاثیری در زندگی و حتی سلامتی‌تان دارند. در این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور از ۵ دلیل مهم برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی گفته‌ایم.

۱- راحت‌تر نفس می‌کشید!

هر بار ک نفس می‌کشیم، بدن ما اکسیژن محیط را می‌گیرد و بخش عمده‌ای از آن را تبدیل به دی اکسید کربن خواهد کرد. حال اگر از گیاهان و گلدان‌ها در خانه و محل کارتان نگهداری کنید، آنها، همان دی اکسید کربن را می‌گیرند و دوباره اکسیژن تازه را به محیط پس می‌دهند. این الگوی مخالف تنفس باعث شده تا گیاهان همخانه‌های خوب و مفیدی باشند. البته باید بدانید که بسیاری از گیاهان، شب‌ها دی اکسید کربن تولید می‌کنند. پس اگر می‌خواهید خواب آرامی داشته باشید، باید از گیاهان اتاق خواب استفاده کنید که شب‌ها نیز، در حال تولید اکسیژن هستند.

یکی از معروف‌ترین این گیاهان، سانسوریا است. گیاهی که به زبان مادر شوهر معروف است و انواع و رنگ‌های زیبا و متفاوتی هم دارد. علاوه بر این گیاه، گلدان‌های ارکیده هم شب‌ها اکسیژن تولید می‌کنند. در نتیجه اگر به دنبال گیاهی زیبا و منحصر به فرد هستید، از این گل‌های آپارتمانی غافل نشوید.

فواید نگهداری گیاه آپارتمانی

۲- رطوبت محیط اطراف‌تان تامین می‌شود

گیاهان در چرخه فتوسنتز هستند و حدود ۹۷ درصد از آبی که دریافت می‌کنند را به‌صورت بخار به محیط پس می‌دهند. به همین دلیل، می‌توانند رطوبت اطراف را تامین کنند و برای کسانی که بیماری تنفسی دارند، گزینه‌ای عالی هستند. دانشمندان دانشگاه کشاورزی نروژ تایید کرده‌اند که وجود چند گلدان در محیط بسته می‌تواند از خشکی پوست جلوگیری کند و بیماری‌هایی مانند سرفه‌های خشک و مشکلات تنفسی را بهبود می‌دهد. ضمنا اگر زیاد سرما می‌خورید و یا مشکلات تنفسی دارید نیز، نگهداری از گل‌ها و گیاهان برایتان مفید است و به بهبود بیماری‌هایتان کمک خواهد کرد.

بالا بردن سلامتی با گیاهان آپارتمانی

۳- هوا را تصویه می‌کنند

طبق تحقیقات ناسا، گیاهان می‌توانند تا ۸۷ درصد از سموم هوا را و ترکیبات آلی فرار را از محیط حذف کنند. این ترکیبات موادی مانند فرمالدئید هستند که از فرش‌ها، کیسه‌های پلاستیکی و دود سیگار منتشر می‌شوند. علاوه بر آن بنزن و تری کلر اتیلن نیز، که جز سموم است و در الیافت، رنگ‌ها، جوهرها و حلال‌ها وجود دارد، با کمک گیاهان آپارتمانی کاهش پیدا می‌کند. بنزن نیز که به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناخته می‌شود  و معمولا در چاپخانه‌ها یا مکان‌هایی که روزنامه‌ها و کتاب‌ها نگهداری می‌شوند، به وفور وجود دارد نیز می‌تواند با وجود چند گلدان کاهش پیدا کند.

تصویه هوا با گل آپارتمانی

متاسفانه الگوی بسیاری از خانه‌های امروزی به گونه‌ای است که این مواد را به دام  می‌اندازد و راه خروج‌شان را می‌بندد. اما صبر کنید! ناسا می‌گوید که اگر گیاهان آپارتمانی داشته باشید، آنها همین مواد خطرناک را جذب می‌کنند و آن‌را به خاک می‌رسانند. سپس آنها را تبدیل به مواد غذایی خواهند کرد و از آن تغذیه می‌کنند. اگر شما هم دوست دارید چند گلدان زیبا  در خانه یا محل کارتان داشته باشید، از محصولات گل‌های آپارتمانی بنیس فلاور، دیدن کنید.

۴- سطح سلامتی را افزایش می‌دهند

در بیمارستان ایالتی کانزاس، تحقیقی انجام شد و نتایج نشان داد که وجود گیاهان آپارتمانی می‌تواند به سرعت بهبود بیمارانی که عمل جراحی داشته‌اند، کمک کند. این تحقیق نشان داد، بیمارانی که در اتاقایشان گیاه داشتند، نیاز کمتری به داروی مسکن پیدا می‌کردند، سطح فشار خون‌شان تنظیم‌تر و ضربان قلب‌شان بهتر بود. ضمنا آنها خستگی و اظطراب کمتری را تجربه می‌کردند و در مقایسه با بیمارانی که در اتاق‌شان گیاهی نبود، زودتر از بیمارستان مرخص شدند.

فواید نگهداری از گیاه آپارتمانی برای بیمار

در تحقیق دیگری، هیئت مدیره یک شرکت باغبانی در هلند، متوجه شد که با گذاشتن گلدان‌ها در محیط کار، کاهش خستگی، علائم سرماخوردگی، سردرد، سرفه و گلو درد اتفاق افتاد و بهره‌وری کارمندان افزایش پیدا کرد. علاوه بر موارد بالا، تحقیقات دانشگاه کشاورزی نروژ نیز نشان داد که وجود گلدان‌ها در محیط کار، می‌تواند احتمال بروز و انتقال بیماری‌ها را تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

۵- تمرکز‌تان بیشتر می‌شود

یک تحقیق در کالج سلطنتی کشاورزی انگلستان نشان داد که اگر در کلاس‌ها دانش آموزان، گلدان‌ها و گیاهانی وجود داشته باشد، تمرکز دانش آموزان تا ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند! ضمنا مطالعات نشان داده که وجود گیاهان در محیط کلاس، اشتیاق کودکان را به فراگیری، افزایش می‌دهد و آنها بیشتر در فعالیت‌ها مشارکت می‌کنند.

بالا بردن تمرکز کودک با گیاه آپارتمانی

چند گیاه لازم است؟

بسته به اینکه با چه هدفی گیاهان را به محیط کار و زندگی‌تان آورده‌اید، پاسخ به این سوال متفاوت است. برای بهبود سلامتی و کاهش استرس و خستگی، تقریبا در هر چهل متر مربع یک گلدان بزرگ با قطر تقریبی بیست سانتی متر، قرار دهید. در کلاس‌ها و محل سخنرانی، گیاهان را به گونه‌ای بگذارید که در برابر دید حضار باشند و به آنها نمایی سبز و زیبا بدهد.

حالا اگر برای خانه‌تان می‌خواهید گلدان بخرید و می‌خواهید بدانید که چه تعداد از آنها کافی است؟ باید بگوییم که حدود برای یک خانه ۵۵ متری، به ۱۵ تا ۱۸ گلدان نیاز دارید که حدودا بیست سانتی‌متر قطر داشته باشند. ضمنا، می‌توانید تقریبا برای هر سی متر، به جای دو گلدان کوچک، یک گلدان بزرگ بگذارید که کار دو گیاه را به تنهایی انجام دهد. به یاد داشته باشید که برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید شرایط مناسبی را برای رشد گیاه فراهم کنید و اگر گلدان‌تان حالش خوب نباشد، نمی‌تواند به خوب بودن حال شما کمک کند.

فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی در خانه

با کمک گیاهان آپارتمانی، حال بهتری خواهید داشت و قطعا وجود آنها به سلامتی، طول عمر و شادی خود و عزیزان‌تان کمک خواهد کرد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که اگر تا به امروز در فکر نگهداری از گلدان‌ها نبوده‌اید، اکنون برای داشتن‌شان اقدام کنید و از محصولات متنوع بنیس فلاور که شامل گل و گلدان‌های متنوع است، بازدید بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید