بذر

بذر، آغاز حیات است. دانه‌هایی کوچک و بزرگ که ادامه حیات انواع رستنی‌ها به آنها وابسته است و حیات دیگر موجودات به آنها. بذرها قصه‌هایی اعجاب انگیز را در تن نحیف و کوچک خود پنهان کرده‌اند. بعضی به تازگی در آزمایشگاه‌ها متولد شده‌اند و برخی هم تاریخچه‌ای به بلندای تمدن دارند. در این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور، بیشتر درباره انواع بذر آنچه که به جهان عرضه می‌کنند، بخوانید.

داستان هلال خضیب و انواع بذر

طبق یافته‌های باستان‌شناسی منطقه‌ای هلال شکل که به آن هلال حاصلخیز یا هلال خضیب می‌گویند، نخستین جایی بوده است که در حدود ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد حضرت مسیح، اولین دانه‌ها در آن اهلی شده‌اند. منطقه‌ای که با کمک رودهای نیل، دجله، فرات و اردن سیراب می‌شده و اولین کشاورزان در آن مشغول به کار شدند. این منطقه بخش‌هایی از ایران، ترکیه، سوریه، مصر، اردن، فلسطین و… را شامل می‌شده است. منطقه‌ای که اولین کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها و دانشمندان از آن برخاستند و حالا به گهواره تمدن نیز شهرت دارد. این داستان نشان می‌دهد که بارور شدن زمین و رشد دانه‌ها، باعث رشد انسان‌های منطقه شده و حیات زمین با حیات انسان‌ها، گره‌ای معنادار خورده است.

تفاوت انواع بذراولین بذرها چه بودند؟

حالا می‌دانیم، اولین دانه‌هایی که انسان موفق به پرورش و زراعت آنها شد، نخود فرنگی، نخود و عدس بود. دانه‌هایی که هنوز هم در فرهنگ غذایی مردم خاورمیانه حضور دارند و راه کهن تمدن را ادامه می‌دهند.

برای خرید انواع گیاه و گل آپارتمانی کلیک کنید.

انواع بذر در جهان امروز

با بهبود وضعیت سلامت، توقف بسیاری از جنگ‌ها، ایجاد مرزها و ارتقای بهداشت جهانی، جمعیت کره زمین رو به فزونی رفت. به طوری که از حدود قرن هجدهم میلادی، انقلاب صنعتی میدان را به دست گرفت و محور اصلی برای تصمیم‌های بزرگ شد. به همین دلیل، لازم بود که کشاورزی نیز تبدیل به یک صنعت شود تا بتواند از پس نیازهای غذایی بشر بربیاید. حالا بذرها اهمیت دوچندانی داشتند و باید به گونه‌های مختلفی تغییر می‌کردند تا خودشان را به برنامه‌های تولید انبوه برسانند. این موضوع باعث شد که تولید بذرها در چهار دسته اصلی زیر انجام شود.

بهترین بذر چیست
انواع دانه‌ها در تولید غذاها، حفظ اقتصاد و بهبود زندگی انسان‌ها نقش داشتند
  • بذر غنی شده

به منظور افزایش کارایی و بهره‌وری انواع بذر، برخی از آنها را در زمان رشد با محلول‌های روی و منگنز آبیاری می‌کنند. این کار کمک می‌کند تا دانه‌هایی با درصد بالای مواد مغذی تولید شود. در نتیجه محصول نهایی که با این بذرها به دست می‌آید ارزش غذایی بیشتری دارد. بالا رفتن ارزش غذایی، کمک می‌کند تا در حجم کم غذاهایی بهتر تولید شود. غذاهایی که برای سلامتی مفیدند، از بروز بیماری‌ها جلوگیری و احساس سیری بیشتری را در مصرف کننده ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر این بذرها کمک می‌کنند که زمین زیر بار کشت کمتری برود، آب کمتری مصرف شود و هزینه‌های تولید و عرضه کاهش پیدا کند.

  • بذر اصلاح شده

مصرف بذر در بین کشاورزان بسیار زیاد است و تنها کشاورزان آمریکایی سالانه بیش از ۵ هزار تن بذر مصرف می‌کنند. این حجم بالای نیاز به بذر از آنجا نشات می‌گیرد که کشاورزان باید مقدار زیادی از محصولات را در اختیار جامعه بگذارند. حال اگر بذرها ناقص، مشکوک، بیمار و… باشند و نتوانند محصول مورد نظر را ارائه کنند، منابع زیادی هدر می‌رود. از سوی دیگر جامعه با مشکلات گوناگونی مواجه خواهد شد و تنش‌های اقتصادی و غذایی اتفاق می‌افتد. به همین دلیل و برای جلوگیری از مشکلات احتمالی آتی، بذرهای اصلاح شده در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرند. این بذرها بررسی شده‌اند و کمترین ریسک را در کشت دارند. در نتیجه در دوران کنونی، احتمال به ثمر نشستن انواع بذر بالاتر است و کشاورزان با مشکلات کمتری برای تولید و ارائه محصولات مواجه می‌شوند.

پرا بذرها مهم هستند
بذرهای اصلاح شده در پی تولید غذاهای باکیفیت و عالی هستند
  • بذر هیبریدی

یکی از جدیدترین انواع بذر، دانه‌هایی است که از ترکیب دو دانه یا دو والد تولید شده‌اند. این دانه‌ها دارای ویژگی‌های مثبت هر دو والد هستند و کشاورزان دقیقا می‌دانند که با چه میزان آب، چه مقدار دما و چه عملکردهایی به محصولی با کیفیت دست پیدا می‌کنند. برخی از بذرهای هیبریدی وابسته به ورود حشرات هستند. به گونه‌ای که وزن حشرات در زمان نشستن بر روی گیاه می‌تواند آن‌را شکفته و فعال کند. اولین بذر هیبریدی بر روی دانه‌های ذرت اعمال شد و پس از آن جو، گندم و غلات دیگری نیز با همین روش تولید شدند. محصولاتی که از انواع بذر هیبریدی به دست می‌آید، مقاوم‌تر، درشت‌تر و سازگارتر است. این محصولات معمولا توان بیشتری در زمان حمل و نقل و باقی ماندن بر روی قفسه‌های فروشگاه دارند. امروزه برای به حداقل رساندن ریسک تولید، از انواع بذر هیبریدی بسیار استفاده می‌شود.

  • بذر تراریخته

یکی از انواع بذر که ابن روزها مجادلات فراوانی بر سر استفاده کردن یا استفاده نکردن آن وجود دارد، بذرهای تراریخته هستند. این بذرها با توجه به آفات و بیماری‌هایی که گیاه را تهدید می‌کند مقاوم شده‌اند و می‌توانند با روش‌هایی جدید با آنها مبارزه کنند. مثلا برخی از محصولات تراریخته دارای ژنی هستند که اگر آفتی خاص به آنها نزدیک شود از بین می‌رود. با این حال هنوز تحقیقات درباره بذرهای تراریخته وجود دارد و دانشمندان می‌خواهند بدانند که حضور این محصولات در خاک، چه تاثیری بر روی میکروارگانیسم‌های خاک دارد. در نهایت اینکه بذر تراریخته نیز جزیی از انواع بذر محسوب می‌شود و توانسته نقش موثری در تغییرات نظام‌های کشاورزی داشته باشد.

اهمیت بذر در زندگی انسان

ادامه زندگی انسان‌ها بدون بذرها غیر ممکن است. بیشتر منابع غذایی ما به این دانه‌های شگفت‌انگیز متصل است و بدون آنها امکان زندگی وجود ندارد. غلات، دانه‌های روغنی و دانه‌هایی که برای تولید نوشیدنی‌ها کاربرد دارند از جمله بذرهایی ارزشمند هستند که با ارزش‌های غذایی گوناگون می‌توانند به سلامتی و رشد انسان‌ها کمک کنند. به همین دلیل بذرها، باید ارزش‌ نهاده شوند، به خوبی از آنها نگهداری شود و مراقبت‌های لازم برای رشدشان انجام شود. حالا کشورهای گوناگون با برقرار کردن روش‌هایی تلاش می‌کنند تا هزینه سرپرستی از بذرها را به شهروندان بسپارند. این جلب مشارکت، آگاهی جامعه را نسبت به گونه‌های در حال انقراض بالا می‌برد، به حفظ دانه‌های ارزشمند کمک می‌کند و در نهایت محیطی امن و مناسب برای تولید و اشاعه بذرهای مهم و خاص آماده می‌شود.

انواع بذر و اهمیت آنها
بذرها آنقدر اهمیت دارند که کشورهای گوناگون برنامه‌هایی برای حفظ آنها دارند

شما چه فکر می‌کنید؟

آیا شما تجربه نگهداری از بذرها را دارید و با دوست دارید در پرورش آنها نقش داشته باشید؟ بذرهایی که جذاب و دوست داشتنی هستند و در حافظه آنها، هزاران سال تمدن و زندگی نهفته است. سپاسگزار خواهیم بود تجربیات و نظرات خود را درباره انواع بذرها با بنیس فلاور در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید