5 گل اسطوره‌ای ایران

  • سه شنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۸
مطلب

برخی گل‌ها علاوه بر زیبایی و طراوت دارای افسانه‌ها، داستان‌ها و قصه‌های جذابی هستند که با فرهنگ و ریشه‌های اقوام سرزمین‌مان گره خورده‌اند. گل‌های اسطوره‌ای ایران در مناطق گوناگونی می‌رویند و هر کدام نقش مهمی در شکل‌گیری تاریخ و تمدن داشته و هنوز هم قصه‌های جدیدی را می‎‌آفرینند. در ادامه از پنج گلی گفته‌ایم که در اسطوره‌های ایرانی نقش مهمی داشته‌اند.

نیلوفر آبی یا لوتوس

در فرهنگ‌های گوناگون، نیلوفر گلی است که در مرداب روییده اما به سمت روشنایی قد می‌کشد و نمادی از تلاش برای رشد و بالندگی است. لوتوس در کتیبه‌های تخت جمشید نقش مهمی دارد و علاوه بر ایران آن‌را در آثار مصری‌ها و یونانی‌ها نیز می‌توان پیدا کرد. نیلوفر آبی آنقدر زیبا و ارزشمند است که رویشگاه‌هایش کنترل و حفاظت می‌شوند و جدا کردن آنها از محیط‌های طبیعی‌شان در بیشتر کشورهای جهان جریمه دارد.

نیلوفر آبی، گل ملی ایران و کشور مصر است و هندوها آن‌را نماد پاکی و تقدس می‌دانند. به دلیل رویش گل نیلوفر آبی در تالاب‌های شهرکرمانشاه، گل نیلوفر آبی به‌عنوان نماد شهر کرمانشاه نیز شناخته می‌شود و از زمان ساسانیان، گل نیلوفر آبی در کتیبه‌های این شهر می‌درخشد.

 

لاله واژگون

لاله واژگون گل بومی ایران است و در بهار به‌صورت خودرو زمین‌های مناطق گوناگونی از استان‌های شمال رشته کوه زاگرس و بیش از همه، چهار محال و بختیاری را زیبا می‌کند. لاله واژگون گلی بسیار با ارزش است و هر ساله گردشگران از مناطق گوناگون ایران و جهان تنها برای دیدن آن راهی سفرهای دور و دراز می‌شوند.

در داستان‌‌های ایرانی لاله واژگون شاهد مرگ سیاوش، سردار و قهرمان ایرانی است. پس از دیدن این واقعه، لاله واژگون سر به پایین دوخته و از داغ مرگ این فرمانروای پاک‌روش، می‌سوزد. لاله واژگون در مناطق کرد نشین به گل اشک سیاوش معروف است و مردم آن مناطق هرگز گل لاله واژگون را از شاخه جدا نمی‌کنند.

لاله واژگون ایران

سوسن چلچراغ

تنها گلی که در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده، سوسن چلچراغ است. گلی سفید روی و سر به زیر که پرچم‌هایش شب‌ها  در تاریکی می‌درخشد. سوسن چلچراغ گلی مهمی است که منطقه داماش گیلان، هر ساله در اواخر خرداد تا اوایل تیرماه شاهد شکوفایی غنچه‌های آن است و گروه‌‌های گوناگونی از محققان، علاقه‌مندان به گل و گیاه و گردشگران برای دیدن آن رهسپار می‌شوند.

سوسن چلچراغ در دیگر مناطق جهان به‌ یاد کاشف آلمانی‌اش یعنی «کارل فردریش فون لدبور»، لیلیوم لدربوری نامیده می‌شود. گیاه‌شناسان به واسطه این محقق در حدود سال 1354 با این گل زیبا آشنا شدند و سال‌هاست که سازمان حفاظت از محیط زیست منطقه‌ی رویش سوسن چلچراغ را حصارکشی کرده و تنها با راهنمایان خبره، اجازه ورود به منطقه را می‌دهد.

گل سوسن چلچراغ

 

گل شقایق

گل سرخ شقايق نعمانی یا گل باد، خوش‌رویی سرخ‌رنگ است که هر سال بهار، دشت‌های بکر فرش می‌کند. گل شقایق در فرهنگ ایران نمادی از جاودانگی خون شهدا است و در فرهنگ یونانی رویش آن‌را به داستان آدونيس  که معشوقه آفرودیته، الهه عشق و زیبایی، نسبت می‌دهند.

یونانی‌ها معتقدند، پس از آنکه آدونیس توسط یک گراز در جنگل کشته می‌شود، از خونش گل‌های شقایق می‌رویند. به همین دلیل هر ساله در یونان، زمان رویش شقایق‌ها همراه با مراسم گوناگونی است. شقایق در فرهنگ ایرانی ارزشمند است و حتی پزشکان طب سنتی نیز از آن برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

دشت گل شقایق

 

گل اسفند

اسپند یا اسفند بوته‌ی گل زیبایی است که بومی آسیا است و بعدها به سرزمین‌های دیگر رفته است. گل‌های سپند کوچک و سفید هستند و دانه‌هایی که از این بوته و گل‌ها گرفته می‌شود در مذاهب اسلام، زرتشت، مسیحیت و حتی بودایی مقدس است. برخی دانه‌های اسفند را در شیشه‌هایی زیبا می‌ریزند و در خانه آویزان می‌کنند، برخی آن‌را در مراسم مذهبی دود می‌کنند و برخی معتقدند که اولین دعاهای مربوط به اسفند به پادشاهی باستانی در زمان زرتشت بازمی‌گردد. گل اسفند معمولا در مناطق تاریخی و بناهای باستانی که خالی از سکنه شده‌اند می‌روید و به زیبایی آنها جلوه‌ای دیگر می‌دهد.

گل اسفند و خواص آن

 

گل‌های اسطوره‌ای ایران با زیبایی و ظرافت در لابه‌لای صفحات تاریخ باقی مانده‌اند و از تمدنی می‌گویند که بر این سرزمین گذشته است. در این مطلب از وبلاگ بنیس، 5 گل زیبایی را بررسی کردیم که به نوعی با اسطوره‌ها و داستان‌های ملل گره خورده‌اند و در ورای آنها قصه‌های جذابی شکل گرفته است.


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر