5 روش خلاقانه برای داشتن باغ در شهر

  • چهارشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
مطلب

زندگی در شهرها باعث شده تا زمان و فضای کمتری را برای باغبانی و پرورش گیاهان داشته باشیم. شرایطی که باید با آن سازگار شد و از زوایایی نو برای تغییرش تلاش کرد. خوشبختانه هنوز هم راه‌های زیادی برای پرورش گیاهان در شهرها وجود دارد که فراتر از تفکرهای سنتی پیشین است. در این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور از 5 روش برای داشتن باغ‌های هیجان‌انگیز در شهرها بخوانید.

 

1- یک مزرعه‌ی پنجره‌ای بسازید

با سیستمی به اسم هیدروپونیک می‌توانید پشت پنجره‌ها مزرعه‌ای جذاب و شگفت‌انگیز داشته باشید. با توجه به فضای که دارید، می‌توانید گیاهانی با ریشه‌های عمودی را انتخاب کنید و یا باغی داشته باشید که ریشه‌های آن در ظرف‌های آب و مواد مغذی است. حتی می‌توانید خاک را حذف کنید و خاک‌های ژله‌ای و یا مواد جایگزین استفاده کنید تا گلدان‌ها سبک‌تر و قابل تغییر باشند. فضای پشت پنجره‌ها، بی‌شک یکی از بهترین قسمت‌های خانه برای پرورش گیاهان است و آمارها می‌گویند که امروزه بیش از 45000 باغ پشت پنجره‌ای در سرتاسر جهان یافت می‌شود.

ساختن باغ پشت پنجره

 

2- باغبانی چریکی

سال‌ها پیش در کشورهای گوناگون نهضتی به راه افتاد که در طی آن شهروندان از فضاهای فراموش شده شهری به‌عنوان باغچه‌های کوچک عمومی استفاده کردند. این شهروندان تلاش می‌کردند تا به شهرداری‌ها یادآور شوند که فضای زندگی آنها نیاز به گل و گیاه بیشتری دارد و می‌توان با مشارکت مردم، از بخش‌های مرده شهر، فضاهایی زیبا و پربار ساخت. در برخی از ایالت‌های آمریکا، دولت با این عملکرد شهروندان مخالف بود و آنها را از کاشتن گیاه در بخش‌هایی که برای این موضوع اختصاص نیافته بودند منع می‌کرد. اما مردم با پراکندن بذرها، باغبانی در نیمه شب‌ها و کاشتن درخت‌های میوه از دولت‌ها خواستند که با این موضوع بهتر و با درک بیشتری برخورد کند.

باغبانی چریکی در کشورهای مختلف

 

در کشور ما نیز این نوع باغبانی در شهرهای مختلفی انجام شده که یکی از نمونه‌های معروف آن، کاشتن تعداد زیادی گل لاله در منطقه شهرک غرب است. جایی که پسری برای مادر تازه در گذشته‌اش هر سال با هزینه شخصی صدها گل می‌کارد و مردم بسیاری برای دیدن آنها به آن منطقه می‌روند.

 

3- به یک باغ ملی بپیوندید

در کشورهای گوناگون، فضاهایی عمومی وجود دارد که می‌توانید در آنها بیشتر درباره انواع گیاهان و شیوه‌های پرورش آنها بدانید. در این باغ‌ها، باغبانانی با تجربه هستند که می‌توانند اطلاعات جامعی را درباره انواع گل‌ها و گیاهان ارائه کنند و کمک‌تان کنند تا بتوانید در کنار زندگی شهری، با دنیای گل‌ها و گیاهان آشنا شوید. باغ‌های ملی، می‌توانند حتی پارک‌های محل که کنار خانه‌تان هستند نیز باشند و فضاهایی که دارند به عنوان یک باغ زیبا دیده شود.

کاشتن اشتراکی سبزی در محیط های گوناگون

 

4- باغبانی‌های اشتراکی

سال‌ها پیش در بریتانیا نهضتی راه افتاد به واسطه آن فضاهایی برای باغبانی اشتراکی تهیه شده بود و توانست ارتباط مستقیمی را بین کشاورزان و مصرف کنندگان خلق کند. در این طرح مصرف کنندگان پیش از رشد کامل گیاه، محصولات را پیش خرید و کشاورزان از محصولاتی که آنها در باغ‌های اشتراکی دارند مراقبت می‌کنند. حالا کشاورزان چه کسانی هستند؟ بله خودتان! خودتان می‌توانید در کنار کشاورزان خبره، محصولاتی که در طول سال مصرف می‌کنید را پرورش دهید و در عین حال که بر کیفیت آنها نظارت دارید، تجربه‌های زیادی را درباره باغبانی به‌دست بیاورید. علاوه بر این فضای این باغ‌ها می‌تواند برای پیاده‌روری، استراحت و  نوشیدن فنجانی چای نیز عالی باشد و لابه‌لای ساختمان‌های خاکستری، محیطی جذاب و پر از انرژی را برایتان خلق کند.

باغبانی و کاشتن گیاهان

 

5- درختان و گیاهان شهری را بشناسید

اگر انجام هیچ کدام از موارد بالا برایتان امکان‌پذیر نبود، دیدگاه‌تان وسعت دهید و به شهرتان مثل یک باغ بزرگ نگاه کنید. قطعا درختان و علوفه‌های بسیاری خواهید دید که هر کدام دنیایی دارند و می‌توان دانش‌تان را درباره طبیعت و باغبانی افزایش بدهند. برای این کار می‌توانید اپلیکیشن‌های گوناگونی که اطلاعاتی را درباره گل و گیاهان در اختیارتان می‌گذارند را نصب کنید و به هر گیاهی که رسیدید، با کمک بزارهای دیجیتال، اطلاعات بیشتری را درباره آن به دست بیاورید. جالب است که بسیاری از گیاهان شهری می‌توانند به‌عنوان میوه و ادویه استفاده شوند.

مثلا شهرداری تهران سال‌هاست که درخت‌های توت سفید و سیاه را در شهر کاشته و یا در شهرهای شمالی، درخت‌های نارنج، زینت‌بخش معابر شده‌اند. پونه وحشی، کنگر و قاصدک هم از جمله گیاهانی است که مصرف خوراکی دارند و در قسمت‌های مختلف می‌توانند رشد کنند. با شناخت گیاهان، فرقی ندارد کجا باشید، همواره از دیدن و شناختن آنها لذت خواهید برد.

 

کاشتن درخت میوه در شهر

شما چه پیشنهادهایی برای ساختن باغ‌های کوچک و بزرگ در فضاهای شهری دارید؟ فکر می‌کنید با چه ترفندهایی می‌توانیم از میان زندگی پرتکاپوی شهری به آرامش کشاورزی و جهان زیبای گل‌های و گیاهان بازگردیم؟ نظرات خود را برای بنیس فلاور بگویید.


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر