در جستجوی گل‌ها از ایسلند تا ساحارا

  • چهارشنبه, ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
مطلب

عاشق گل و گیاه هستید و دوست دارید در سفرهایتان به مقاصدی سفر کنید که دشت‌های زیبا را ببینید؟ نشریه نشنال جئوگرافی از 10 مقصدی گفته که می‌توانید به آن سفر کنید و گل‌های زیبا را در محیط‌های طبیعی ببینید. در این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور همراه ما باشید و به 10 مقصد زیبای جهان که با گل‌ها، پر از رنگ و شگفتی می‌شوند، سفر کنید.

 

1- دامنه‌ی کوه‌های آبی، کاریلونای شمالی

دامنه‌ی کوه‌های کاریلونای شمالی در بهار با گل‌هایی زیبا پوشیده می‌شود که هم خانواده آزالیا هستند و به‌عنوان گل ملی نپال نیز شناخته می‌شوند. نام این گل‌ها رودودندرون است و بسیار زیبا هستند. برای رسیدن به دشت زیبای این گل‌ها باید خودتان را به شهر اشویل برسانید و بعد حدود 30 دقیقه پیاده روی کنید تا به مناظری بدیع و جذاب برسید. جالب است بدانید، کالیرونا در زمان رویش این گل‌ها فستیوال‌هایی را نیز برگزار می‌کند و روییدن آنها را به فال نیک می‌گیرند.

 

دشت گل کاریلونای شمالی

 

2- شهر لیزل در هلند

هلند مرکز گل جهان است و بسیاری از گل‌ها، از آنجا به دیگر مناطق جهان رفته‌اند. اما یکی از باغ‌های هلند که در شهر لیزل قرار دارد با حدود 7 میلیون لاله رنگارنگ شهرت جهانی دارد. لاله‌های این شهر در باغ کوکنهوف هستند و علاوه بر آنها فضای سبز، نهرهای آب، آسیاب‌های رنگارنگ و جذابیت‌های دیگری نیز به این باغ اضافه شده است. این باغ حدود 37 هکتار وسعت دارد و فضاسازی‌های آن قطعا در جهان بی‌نظیر است. این باغ از آپریل تا ماه می، بسیار زیباست و هلند فستیوال‌های گوناگونی را در آن ترتیب می‌دهد.

 

باغ گل لاله هلند

 

3- شهر آکوریری در ایسلند

شهر آکوریری در شمال شرقی کشور ایسلند قرار دارد و به دلیل آب و هوای خنکش، مقصدی مناسب برای پرورش گل‌ها و گیاهان است. این شهر مرکز باغ‌های گیاه‌شناسی قطب شمال است و دیدن گل‌ها آن هم در فاصله 50 مایلی تا قطب، بسیار شگفت‌انگیز است! دیدار از گلخانه‌های این منطقه عمدتا رایگان است و گیاهان بی‌نظیری برای نمایش انتخاب شده‌اند. علاوه بر این مسیرهای پیاده‌روری، غذاهای محلی، نوشیدنی‌های شگفت‌انگیز و... نیز بخشی از جذابیت‌های این شهر محسوب می‌شود. ضمنا این شهر یک رستوران معروف دارد که همبرگرهایش شهرت جهانی دارند.

 

باغ گیاهشناسی ایسلند

 

4- ناحیه شمال کالیفرنیا

یکی از مسیرهایی که به شدت پیشنهاد می‌شود، اتوبان شماره 1 است که به پارک ملی کالیفرنیا می‌رسد و دشتی را در برابر چشمان‌تان می‌گستراند که با گل‌های شقایق سرخ پوشیده شده‌اند. در این مسیر یک دریاچه شگفت‌انگیز نیز وجود دارد و همنشینی طبیعت کوهستان و کویر می‌تواند عکس‌های بی‌نظیری را برایتان بسازد. مسیرهای پیاده‌روری، دیدن جاذبه‌های گوناگون و کشف جذابیت‌های کالیفرنیا، در این مسیر شگفتی‌های بسیاری را برایتان خلق خواهد کرد.

 

دشت گل شقایق کالیفرنیا

 

5- منطقه کارمونا در اسپانیا

کارمونا یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکون جهان است و علت شهرت آن مزارع آفتاب‌گردانی است که کم‌نظیر به نظر می‌رسد. از ماه می تا ژوئن، 30 هزار هکتار از دشت‌های منطقه زیر کشت گل آفتاب‌گردان می‌رود و برای رسیدن به آنجا کافی است خودتان را به منطقه سویل برسانید و بعد حدود 40 دقیقه پیاده‌روی کنید تا دشت‌های زیبای آفتاب‌گردان را ببینید و لذت ببرید. علاوه بر این به یاد داشته باشید که اسپانیا پر از شگفتی‌های طبیعی و فرهنگی است که می‌تواند سفرتان را جذاب‌تر و شگفت‌انگیزتر کند.

 

دشت گل آفتابگردان اسپانیا

 

6- پارک ملی گلاسیر، مونتانا

پارک‌هلی ملی بسیاری در سرتاسر جهان وجود دارد اما، تعدادی از دنبال کنندگان نشنال جئوگرافی معتقدند که هیچ کدام از آنها نتوانسته‌اند گیاهانی به زیبایی و خاصی گلاسیر داشته باشند. این پارک ملی که در دامنه کوه‌های آلپ است، از اواخر ژوئن تا اوایل ژانویه پر از گل‌های وحشی و اعجاب انگیز است. گل‌هایی که ابتدا فقط در منطق خاصی می‌رویند و بعد به بخش‌های دیگر و حتی کنار جاده‌ها می‌رسند. مونتانا علاوه بر این پارک دارای مسیرهای گردشگری و زیبایی‌های دیگری نیز می‌باشد که قطعا دیدن آنها می‌تواند تبدیل به خاطرات شگفت‌انگیزی شود.

 

گل های پارک ملی آمریکا

 

7- توکیو، ژاپن

شکوفه‌های گیلاس ساکورا، اگر در جهان بی‌نظیر نباشد، قطعا کم نظیر است. شکوفه‌هایی که از دیرباز مورد توجه دوست‌داران گل و گیاه بوده‌اند و علاوه بر آن به‌عنوان نماد توکیو و فرهنگ‌های جای در آن شناخته می‌شوند. از اواخر ماه مارس تا اواسط آپریل و گاهی تا اوایل ماه می، شکوفه‌ها متولد می‌شوند. در شهر توکیو، نه فقط گردشگران بلکه مردم از خانه‌هایشان بیرون می‌آیند تا زیر درختان پرشکوفه قدم بزنند و از زیبایی آن لذت ببرند. در این مدت جشن‌های بسیاری در توکیو برگزار می‌شود که گاهی تا پاسی از شب طول می‌کشند و در تمام آنها شکوفه‌های گیلاس نقشی مهم و اساسی ایفا می‌کنند. این شکوفه‌ها علاوه بر توکیو در دیگر بخش‌های ژاپن نیز می‌رویند و صحنه‌های شگفت‌انگیزی را خلق می‌کنند.

 

شکوفه های گیلاس در ژاپن

 

8- واشنگتن دی سی

در سال 1912، توکیو 3000 درخت گیلاس را به واشنگتن هدیه کرد. درخت‌ها در خیابانی کاشته شدند تا هر ساله مردم این شهر غرق شکوفه‌های خوش رنگ و خوش عطری شوند که مناظری زیبا را نیز خلق می‌کنند. با توجه به آنکه این درختان در معرض وزش باد و بارش باران هستند، ممکن است اوج شکوفه دهی درختان فقط در حدود ده روز باشد و در کنار این درختان گل‌های زیبا و خوش‌رنگی نیز می‌رویند تا محوطه‌ای جذاب و خیره کننده خلق شود. جشنواره شکوفه‌های گیلاس در واشنگتن یک برنامه همیشگی است و هر ساله برگزار شده است و بهترین زمان آن قبل از فرا رسیدن تابستان و فصل گرماست.

 

شکوفه های گیلاس در واشنگتن دی سی

 

9- صحرای ساحارا، مراکش

اگر خودتان را فردی خوش‌شانس می‌دانید، پس به ساحارا سفر کنید و در زمان بارش‌های کویری خودتان را به آنجا برسانید. کمی بعد از پایان باران خواهید دید که چه گل‌های زیبایی سر از شن‌های صحرا بلند کرده‌اند و منظره‌ای شگفت‌انگیز خلق می‌کنند. علاوه بر این دشت، مراکش پر از زیبایی است که از همنشینی کوه و صحرا ایجاد شده است و علاوه بر آن از نظر فرهنگی نیز مراکش نشانه‌هایی از تمدن‌های کهن را در خود جای داده است.

 

صحرای ساحارا و گل های آن

 

10- مرکز نپال

در ماه آوریل که کم‌کم مسیرهای کوهنوردی و پیاده‌روی رونق می‌گیرند، گل‌های رودودندرون نیز از خواب بیدار می‌شوند. تمام امتداد مسیر را گل‌هایی می‌پوشانند که گل ملی نپال نیز هستند و از خویشاوندگان نزدیک آزالیا محسوب می‌شوند. این گل‌ها از مارس تا آوریل، تصاویری شگفت‌انگیز را خلق می‌کنند که نه تنها کوهنوردان بلکه تمام کسانی که در نپال به سر می‌برند را شگفت‌زده خواهد کرد. با این حال اگر می‌خواهید شت گل‌های شگفت‌انگیزتری را ببینید حتما از راهنمایان محلی کمک بگیرید تا شما را به بخش‌های کمتر شناخته شده ببرند.

 

گل ملی نپال

 

شاید شما هم با خواندن این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور دشت‌های گل زیبا و پر گلی را به یاد آورده‌اید که در مناطق گوناگون ایران و جهان هستند. دشت‌های گل، در سرتاسر دنیا به‌عنوان یک ذخیره ملی و حتی جهانی تلقی می‌شوند و حفاظت از آنها بسیار اهمیت دارد. امیدواریم مطالعه این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور برایتان جذاب بوده و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان گذاشته باشد.

 

منبع: نشریه نشنال جئوگرافی


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر