مطلب

در سرتاسر جهان چند گل بسیارخاص وجود دارد که به دلایلی مانند نایاب بودن، ارزشمندی اقتصادی و یا نقشی که علم باغبانی و ژنتیک در تولّد آنها داشته، بسیار گران هستند. این گل‌ها معمولا در سرزمین خود، کالایی استراتژیک و مهم تلقی شده و دولت‌ها و سازمان‌ها تلاش می‌کنند که برنامه‌های حفاظتی گوناگون را درباره آنها اعمال کنند. در ادامه از 8 گل گران‌قیمت دنیا بیشتر بدانید.

 

1- لاله با طعم بستنی
حتما گل‌های لاله‌ی رنگارنگ زیادی را دیده‌اید. گل‌هایی ظریف و خوش‌فرم که با گلبرگ‌های پهن و خوش‌رنگ‌شان در دشت‌های پهناور می‌‎درخشند. اما این گل لاله با بقیه دوستانش فرق دارد. گلی عجیب که در میانه‌اش گلبرگ‌های سفید می‌درخشند و در کناره‌ها رنگ‌های صورتی و قرمز جلوه‌گری می‌کنند. اسم این گل، لاله بستنی است. گلی آفتاب دوست و چند ساله که اگر از پیازهایش خوب مراقبت کنید در سال‌های بعد نیز گل می‌دهد و با شکل عجیب و زیبایش به خانه و کاشانه‌تان زیبایی می‌بخشد.

گل لاله بستنی

 

2- ملاقات با لیلی در دره
تقریبا اواخر بهار در برخی نواحی کوهستانی، گلی سفید و سر به زیر می‌روید که نامش را لیلی کوهستان گذاشته‌اند. این گل که نهایتا تا 30 سانتی‌متر قد می‌کشد و قطر گل‌هایش به حدود 1 سانتی‌متر می‌رسد، رایحه‌ی بسیار خوشی دارد و کاملا سمی است. لیلی که از فراق معشوق به کوهستان پناه برده، تنها چند هفته زنده می‌ماند و پس از آن برای دیدن دوباره‌اش باید تا بهار سال آینده صبر کنید.

گل لیلی در دره

 

3- هیچ گرانی بی دلیل نیست
زعفران، گل دیگری است که در سرتاسر جهان به علت محصول با ارزشی که از آن برداشت می‌شود، بسیار گران است. تا جایی که زعفران یک کالای استراتژیک محسوب شده و تولید کنندگان آن بر سر کیفیت و مرغوبیت آن با یکدیگر در رقابت هستند. از آنجایی که برای تهیه هر 500 گرم زعفران نیاز به 80000 گل است، گل‌های زعفران از گران‌ترین‌های جهان محسوب می‌شوند.

گل زعفران

 

4- کُره‌ی رنگارنگ
ادریسی یا هیدرانژا، گل عجیب و زیبایی است که اگر ترکیب خاک آن‌را تغییر دید، رنگ گل‌هایی که بر آن می‌رویند تغییر می‌کند. گل‌های ادریسی بسیار ظریف هستند و به دلیل قیمت بالایی که دارند معمولا برای مناسبت‌های خاص مانند دسته گل عروس استفاده می‌شوند. خرید ادریسی‌ها که طیف رنگ‌شان از بنفش و صورتی تا آبی می‌باشد را بهتر است به لحظات آخر مراسم موکول کنید تا گل‌هایتان تازه و شاداب باقی بمانند.

خرید گل ادریسی

 

5- لباس هلویی ژولیت
رز ژولیت یکی از گران‌ترین گل‌های جهان است که سال‌ها پیش توسط دیوید آستین با صرف حدود 15 سال زمان، تولید و برای اولین بار در نمایشگاه باغبانی و گل چلسی، ارائه شد. برای تولید این گل سال‌ها پژوهش، آزمون و خطا انجام شده است و در نهایت گلی زیبا با چیدمانی خاص و عجیب متولد شده که رایحه‌ای دلپذیر و گلبرگ‌هایی هلویی رنگ دارد. حضور رز ژولیت در دسته گل‌ها می‌تواند قیمت آنها را تا چند صد هزار دلار بالا ببرد و ارزشی چند برابر به دسته گل یا هدیه‌ای که تهیه کرده‌اید ببخشد.

گل رز ژولیت

 

6- طلای آتشین مالزی
در پارک ملی کینابالو مالزی که به ثبت یونسکو رسیده و یکی از ذخایر مهم بیولوژیکی زمین است، گلی عجیب به‌نام ارکیده طلایی می‌روید. این گل که  قیمت هر شاخه آن هزاران دلار است، حدود 15 سال طول می‌کشد تا شکوفا شده و به دوست‌دارانش رخ نشان دهد. ارکیده طلایی که با نام‌های ارکیده آتش و ارکیده شعله نیز شناخته می‌شود، گونه‌ای در خطر انقراض است و مراقبت‌های ویژه‌ای از آن انجام می‌شود.

گل ارکیده مالزی گران ترین گل جهان

 

7- ارکیده تحصیل‌کرده
گل گرانقیمت دیگری که در این لیست قرار دارد، ارکیده ارکیده شنژن (شنجن) نونگکه است. گلی به غایت زیبا و دلربا که توسط یک گروه از پژوهشگران در دانشگاه شنجن چین متولد شده و نام محل تولدش را بر او نهاده‌اند. برای اینکه بتوانید گل‌های ارکیده‌ی شنژن را از نزدیک ببینید یا مالک آنها باشید، باید حدود 4 تا 5 سال صبر کنید و البته حدود 160000 دلار نیز بپردازید.

 گران ترین گل های جهان

 

8- ملکه‌ی جوان شب
گران‌ترین، عجیب‌ترین و خاص‌ترین گل این لیست کادوپول است. گیاهی اعجاب انگیز که با رایحه‌ای خوش در شب‌هایی خاص در بخشی از جزایر سریلانکا می‌روید و پیش از طلوع صبح از بین می‌رود. کادوپول که به آن ملکه شب و ماه زیبا نیز گفته می‌شود، از نادرترین گونه‌های روی زمین است، قابل چیدن و فروش نیست و سالانه گردشگران بسیاری را برای نمایش زیبایی‌هایش به رویشگاه خود می‌کشاند.

گران ترین گل جهان ملکه شب

 

آنچه گل‌های این لیست را کنار هم قرار داده تلاش برای حفاظت، نادر بودن گل‌ها و نقش علم در یافتن گونه‌های جدید است. معمولا گران‌قیمت‌ترین گل‌های دنیا به سادگی قابل صادر شدن و انتقال نیستند و فقط در شرایط خاص به نمایشگاه‌های عمومی راه پیدا می‌کنند. در پایان امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده و توانسته باشد اطلاعات جالبی را درباره گل‌های عجیب و جالب دنیا در اختیارتان بگذارد.


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر