انقلاب در طراحی دسته گل‌ها

  • دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
مطلب

در طول سال‌های اخیر، انقلابی آرام اما مهم در صنعت گل و گیاه اتفاق افتاده است. حالا گیاهان وحشی‌تر و عجیب‌تر دوست‌داران بیشتری دارند و گل‌آراها برای پیدا کردن گل‌های جذاب قدم به جنگل‌ها و مکان‌های کمتر شناخته شده گذاشته‌اند. حالا ممکن است گل‌های یک دسته گل خاص از کنار خیابان جمع شوند و بتوان آنها را از لابه‌لای چمن‌ها پیدا کرد. در این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور بیشتر درباره روندهای این تغییر و اثرهایی که داشته، بخوانید.

نسل جدید دسته گل‌ها به سوی تغییراتی خاص و جذاب به پیش می‌رود. حالا ممکن است گل‌های رز سنتی را کنار میوه‌های یک درخت کمتر شناخته شده ببینید و یا چند شاخه از یک گیاه عجیب، ناگهان از لابه‌لای گل‌ها بالا رفته باشد. اما چه اتفاقی افتاده؟

دسته گل‌ها دارند به سمت روانی و آسایش بیشتر می‌‌روند و نگاه زیباشناسی  در آنها رو به افزایش است. دسته گل‌های جدید تلاش می‌کنند تا صحنه‌هایی از طبیعت را بازآفرینی کنند و با چیدمان عناصر گوناگون، فرصتی برای بازگشت به طبیعت بسازند. حالا خیلی از موادی که گل‌آراها با آن سر کار دارند، شبیه چیزهایی شده که سرآشپزها به سراغش می‌روند و تلاش می‌کنند همه زیبایی‌های طبیعت را در کنار یکدیگر بیاورند.

برای گل‌آراها تازگی گل و توجه به فصل آنها بسیار اهمیت دارد و اگر گلی ارزان، قابل حمل و قوی باشد، بسیار پرطرفدارتر است. این رفتار در تضاد با تفکری است که در گذشته وجود داشت و کشورهای فقیر به‌صورت انبوه و بدون توجه به منابع آبی و خاکی، تولید می‌کردند و آن‌را به سرزمین‌های دیگر می‌فرستادند. 

گل آرایی مدرن

 

حالا کم‌کم، گل‌آراها تبدیل به حافظان طبیعت شده‌اند و تلاش می‌کنند تا رفتاری مسئولانه در قبال گیاه‌ها و گل‌هایی که از طبیعت جدا می‌کنند داشته باشند. این گل‌آراها عمدتا خانم هستند و در دهه سوم زندگی‌شان به سر می‌برند. حساسیت آنها، باعث ایجاد تفکری نوین در بین مصرف کننده‌ها شده و آنها هم خواستار ارائه دسته گل‌هایی هستند که با آگاهی و وسواس انتخاب شده باشد.

حالا پرورش دهندگان تلاش می‌کنند تا محصولاتی باکیفیت تولید کنند و کلاس‌های آموزشی بسیاری در سرتاسر جهان برگزار می‌شود که به پرورش و گل‌آرایی مانند یک علم نگاه می‌کند و برای آن ارزش‌های بسیاری قائل است. با اینکه عمر این تفکر هنوز بسیار کم است، اما شبکه‌ای قدرتمند در بین گل‌آراها ایجاد شده تا با تمرکز به حفظ و ماندگاری گل و گیاه و درک شرایط و نیازهای آن، محصولاتی جدید وارد بازار شود.

گل‌هایی که آرایشی وحشی و نامنظم دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و حالا در قرن بیستم مردم دوست دارند در دسته گل‌هایشان غلات، دانه‌ها و حتی علف‌های هرز را ببینند. جالب است بدانید که سال‌ها پیش یعنی وقتی که اولین گلفروشی‌ها باز شدند، گل‌های صحرایی، قاصدک‌ها، علف‌ها و... به محصولات وارد شدند و دسته گل‌هایی زیبا را به دوست‌داران گل و گیاه عرضه کردند.

گل آرایی مدرن با ساده ترین ابزارها

 

اما چه چیزی توانست این تفکر را تبدیل به یک جنبش کند؟ بسیاری از گل‌آراها معتقدند که اینستاگرام، رهبر این تغییرات بوده است. ابتدا تصاویری از نقاشی‌های قدیمی به‌صورت وسیع منتشر شد که در آنها گل‌ها و گیاهانی جذاب نمایش داده شده بودند. در این تصاویر یک آگاهی و درک عمیق نسبت به گیاهان وجود داشت و تعاملی زیبا را نشان می‌داد. این تصاویر در کنار نارضایتی‌هایی که در دنیای مدرن وجود داشت، باعث شد تا دیدگاهی نو نسبت به جهان و آنچه که پیرامون آن است شکل بگیرد. در این مسیر رسانه‌های دیجیتال، تصاویری که مردم برای درک این تحول نیاز داشتند را بیشتر به اشتراک گذاشتند و در نتیجه آگاهی‌ها افزایش پیدا کرد.

یکی از پیشگامان این تحول، مزرعه گل و گیاه ارین بنزاکین بود. کسی که کتاب‌هایش در زمینه گل و گیاه بسیار پرفروش بوده و توانسته بسیار اثرگذار باشد، از جمله کسانی است که در این جریان به مانند یک پیشرو حرکت می‌کند.

او معتقد است که انسان صنعتی تنها حدود 5 نسل بر روی زمین زندگی کرده اما 500 نسل، انسان‌ها بر روی زمین کشاورزی کرده‌اند و ارتباطی عمیق با زمین و عناصر آن داشته‌اند. ارتباط ما با زمین جزیی از طبیعت‌مان بوده و اگر این ارتباط را کم کنیم، سطح استرس در بدن‌مان بالا می‌رود. به همین دلیل گیاهان حس‌های خوبی را در نهان ما بیدار می‌کنند و این روزها تلفیق محصولات کشاورزی با دسته گل‌ها، پرطرفدارتر شده است.

زنان گل آرا

 

این هنر گل‌آراست که با تلفیق درست گل‌ها و دیگر عناصر طبیعی، صحنه‌ای شگفت‌انگیز را خلق کند و بتواند زیبایی‌های طبیعت را کنار هم بچیند. گل‌آرا، در دنیای مدرن باید بداند که رشد و نموی گیاهان چه مراحلی دارد و در چه مراحلی می‌توان گیاه را از بستر آن جدا کرد. همچنین او باید بتواند ارتباطی موثر و درست با مزارع پرورش گیاه داشته باشد و با شناخت دنیای آنها راه‌هاییبرای تلفیق هنر، طبیعت و حفظ زیبایی‌های طبیعت بیابد.


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر