برای فردایی روشن، درخت بکاریم!

  • یکشنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۸
مطلب

سال‌هاست ساکنین زمین دریافته‌اند که برای حفاظت از سیاره خود و بهبود کیفیت زندگی، باید به طبیعت و عناصر آن بها بدهند. یکی از مهم‌ترین عناصر طبیعت گیاهان هستند و درخت‌، از مهم‌ترین موجوداتی است که حیات انسان‌ها، حیوانات و حتی گیاهان دیگر نیز به آن واسته است. به دلیل تمام این وابستگی‌ها و اهمیت ویژه‌ای که درختان دارند، از سال‌ها پیش روز درختکاری در بسیاری از کشورهای جهان تعیین و گرامی داشته شد. در این مطلب از وبلاگ نیس فلاور، بیشتر درباره روز درختکاری و رویدادهای پیرامون آن بخوانید.

آغاز روز درختکاری

احتمالا اولین انسانی که فهمید می‌تواند با کاشتن دانه‌ها و نهال‌ها به تعداد گیاهان بیافزاید، هزاران سال پیش در محدوده‌ای که باستان‌شناسان به آن هلال خضیب می‌گویند، زندگی می‌کرده است. منطقه‌ای که شامل بخش‌هایی از غرب، جنوب غرب و جنوب ایران، بخش‎هایی از عراق، سوریه و فلسطین بوده و هنوز هم در این مناطق درختان بسیار کهنسالی زندگی می‌کنند.

درختکاری با هدف بالا بردن غذا، استفاده از چوب، برگ، ریشه و... ادامه پیدا کرد تا اینکه موج صنعت‌گرایی به منابع طبیعی نزدیک شد. کارخانه‌ها، صنایع و کسب و کارهای گوناگون به جنگل‌ها نزدیک و نزدیک‌تر شدند و درختان بیشتری آسیب دیدند.

روز درختکاری سال 98
کاشتن درخت رسم نیکی است که می‌تواند  طبیعت را نجات دهد

 

این موضوع باعث شد تا برای اولین بار در سال 1872، فردی به‌نام جولیوس استرلینگ مورتون رویدادی را به‌نام روز درختکاری ثبت کند. رویدادی که نامش Arbor Day است و هنوز هم در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر به آن می‌پردازند و تلاش می‌کنند از این فرصت برای بالا بردن آگاهی درباره درختکاری استفاده کنند.

در ایران 15 اسفند هر سال، روز درختکاری است. در این روز نهال‌های بسیاری کاشته می‌شود تا هر فرد بتواند سهمی هر چند اندک در حفاظت از طبیعت و زمین داشته باشد.

 

هر روز، روز درختکاری است

اگرچه در برخی از کشورها مانند ایران، هند، افغانستان و... کاشتن درختان در زمان تولد نوزاد و یا به یاد درگذشتگان، از گذشته وجود داشته است اما هرچه جوامع بیشتر به سمت رشد و تعالی در حرکت باشند، توجه به طیبعت و درختکاری بیشتر به چشم می‌آید.

در کشور ما از سال‌ها پیش، پویش‌ها، NG0‌ها و حتی دورهمی‌های گوناگونی شکل گرفته که برای کاشت درختان تلاش و مردم را با شیوه‌های گوناگونی با اهمیت و ضرورت کاشت درختان آشنا می‌کنند.

مثلا شرکت سامسونگ، سال‌ها پیش داوطلب شد تا به‌نام هر مشتری، درختی بکارد و درباره روند رشد و حیات آن درخت اطلاعاتی را نیز ارائه کند. این پویش باعث شد تا توجه مردم بسیاری به درختکاری و اهمیت نگهداری از گیاهان جلب شود و افراد بسیاری بتوانند با نام خودشان، درختی را در گوشه‌ای از جهان داشته باشند.

این روزها، عروس‌های جوانی را پیدا می‌کنید که مهریه‌هایشان کاشتن تعدادی درخت است و یا زوج‌های جوان بسیاری می‌بینید که دوست دارند به‌جای کشتن حیوانات در زمان ورود به منزل جدیدشان، با هم درختی بکارند و در سال‌های بعدی زندگی همچون یک کودک از آن مراقبت کنند.

کاشت درخت مهریه محیط زیستی
کاشتن نهال این روزها مهریه زوج‌های جوان بسیاری شده است

 

کهنسال‌ترین درختان ایران

همان‌طور که در ابتدای این متن برایتان گفتیم، رسم نیک کاشتن درخت از گذشته در میان اقوام ایرانی وجود داشته و به همین دلیل درختان کهنسالی در ایران زندگی می‌کنند که از پیرترین موجودات زنده کره زمین محسوب می‌شوند. در ادامه از این درختان برایتان گفته‌ایم.

 

سرو ابرکوه

وقتی از کهنسال‌ترین درختان ایران سخن می‌گوییم، سرو ابرکوه با 4000 سال سن، در بالای فهرست قرار می‌گیرد. درختی که افسانه‌های بسیاری پیرامون شکل گرفته و برخی می‌گویند نهال این درخت توسط پیامبر ایرانی یعنی زرتشت کاشته شده است. سرو ابرکوه که درختی مقدس نیز به‌شمار می‌رود و برای اهالی بسیار با ارزش است، بیانگر این موضوع است که کاشتن درخت از گذشته برای ایرانیان با ارزش بوده و سرزمین‌ها با کاشتن درخت‌ها شکوه و زیبایی را برای آیندگان به ارث می‌گذاشتند.

سرو ابر کوه
سرو ابرکوه قدیمی‌ترین درخت ایران

 

چناری از تفرش

تفرش که زادگاه پرفسور حسابی، دانشمند به‌نام ایرانی است به داشتن درختان با ارزش و بسیار قدیمی مشهور است. یکی از این درختان، چناری عظیم و دوست‌داشتنی است که پشت حسینه‌ی اصلی تفرش کاشته شده، 1500 سال عمر دارد و با زیبایی و طراوت بسیارش نشانی از روزگاران گذشته است.

درخت کهنسال تفرش
درخت کهنسال تفرش، از قدیمی‌ترین موجودات زنده روی زمین است

 

سرو کهنسال گوهردشت

در بلوار اصلی گوهر دشت استان البرز، درخت سروی زندگی می‌کند که حدود 1300 سال عمر دارد. بی‌شک این بالا بلند کهنسال، سال‎های سال است که رویدادهای بسیاری را به چشم دیده و از ارزشمندترین درخت‌هایی است که در سرزمین ما زندگی می‌کند.

 

درختی که به خاطرات پیوست

در کنار درختان کهنسالی که اکنون در نقاط مختلف ایران زندگی می‌کنند، درختانی هم بوده‌اند که حالا دیگر در میان ما نیستند. یکی از این درختان چنار کهنسالی است که در حیاط امامزاده صالح تهران در نزدیکی میدان تجریش زندگی می‌کرده و تنه‌ی ستبر اما رنجورش در سال‌های پایانی عمرش، تبدیل به پناهگاه یک پینه‌دوز شده بود.

بعدها شبانه و با چند روز تلاش، تکه‌های باقی مانده از درخت چنار کهنسال را از حیاط امامزاده خارج کردند و پرونده‌ی یکی از قدیمی‌ترین درختان ایران بسته شد.

درخت چنار قدیمی امامزاده صالح
درخت کهنسال امامزاده صالح تجریش

 

به‌نام زندگی، درخت بکاریم

روز درختکاری امسال مصادف با پنج‌شنبه، 15 اسفند 98 است. روزی که در آن نهال‌های زیبا و پرطراوتی کاشته می‌شوند تا جایگزین درختانی باشند که صنعت، حرص و آز، آتش، جنگ‌ها و روزگاران از کره زمین و بشریت ربوده‌اند. امیدواریم در این روز بتوانیم درختان زیبایی بکاریم و نقشی موثر در ساختن جهانی بهتر داشته باشیم.


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر