مطلب

سپندارمزگان از هزاران سال پیش در میان نیاکان ما برای گرامیداشت مقام زن و توجه به نقش زمین در حیات و زندگی بشر، جشن گرفته می‌شده است. در گذشته جشن سپندارمزگان در 5 اسفند ماه برگزار می‌شد و امروزه، سپندارمزگان در گاهشمار فعلی ایرانی، برابر با 29 بهمن است و ایرانیان بسیاری در سرتاسر جهان آن‌را گرامی می‌دارند. در این مطلب از وبلاگ بنیس فلاور، بیشتر درباره جشن باستانی سپندارمزگان، آیین‌ها و نشانه‌های خاص آن بخوانید.

سپندارمزگان از کجا آمده است؟

سپندارمزگان نمادی از زمین است و زمین نمادی از عشق. چرا که زمین با فروتنی، تواضع و مهربانی آنچه را که دارد در اختیار ساکنانش می‌گذارد و با عشق و محبت آنها را سیراب می‌کند. زمینی که مادر تمام مردمی است که از گذشته تا اکنون بر روی آن زیسته‌‌اند و حیات و تجلی آنها به او وابسته است. در فرهنگ کهن ایران، مادر مانند زمین است و به همین دلیل در جشن سپندارمزگان مادر و زمین در کنار یکدیگر گرامی داشته می‌شوند.

سپندارمزگان در واقع روزی است که در آن به ستایش زمین و مادرانی می‌پردازیم که با عشق و مهربانی در پرورش فرزندان خود در تلاشتند و می‌خواهند با سخاوت، نقشی در بهروزی و بهبود زندگی دیگران داشته باشند.

جشن سپندارمزگان جشن ایرانی
جشن ایرانی سپندارمزگان فرصتی برای گرامیداشت زن و زمین است

 

سپندارمزگان نماد چیست؟

سپندارمزگان نمادی از عشق مادری و باروری است و به همین دلیل در ایران باستان سپندارمزگان روزی برای گرامیداشت مقام مادر بود. در این روز زنان را بر تخت پادشاهی می‌نشاندند و مردان برای همسران خود هدایای زیبایی را تهیه می‌کردند. از سوی دیگر سپندارمز ایزد و نگهبان زمین و زنان است و از جهت آن‌را جشن بزرگ زنان می‌دانند. سپندارمزگان فرصتی بود تا به نقش و حضور زنان در پرورش نسل‌های آینده پرداخته شود و دوستی و مودت در میان خانواده‌ها افزایش یابد.

 

گل مخصوص سپندارمزگان چیست؟

بیدمشک، که از دیرباز به‌عنوان یک گیاه دارویی ارزشمند شناخته شده و می‌تواند به بهبود بیماری‌های گوناگونی کمک کند، گل مخصوص جشن سپندارمزگان است.از گذشته‌های دور، مردان دسته‌های کوچک و بزرگی از گل‌های بیدمشک را به زنانی که دوست‌شان داشتند هدیه می‌کردند تا زیبایی و عطر خوش بیدمشک به زیبایی و اشتیاق رابطه‌ی بین آنها بیافزاید. بیدمشک‌ها که نزدیک بهار می‌آیند و بسیاری از خانواده‌ها آن‌را سر سفره هفت‌سین می‌گذارند، از زیباترین و جذاب‌ترین گل‌هایی هستند که در گذشته‌ها، سپندارمزگان را رویایی و جذاب می‌کردند.

گل بیدمشک گل مخصوص سپندارمزگان
گل بیدمشک گل مخصوص سپندارمزگان

 

از سوی دیگر در برخی از متون قدیمی ایران از گلی به‌نام «پلنگ مشک» یا «فرنج مشک» یاد شده است که گل ویژه جشن اسفندگان بوده و برای تبریک جشن سپندارمزگان، از زیبایی و عطر منحصر به فرد آن بهره می‌بردند. گل‌های پلنگ مشک، بنفش و با طرح‌هایی زیبا هستند و از سوی دیگر برگ‌های این گیاه شبیه نعنا است و به‌عنوان دمنوش و داروی گیاهی کاربرد دارد. نکته بسیار مهم درباره این گل ویژه سپندارمزگان آن است که رویش آن در طبیعت برای دیگر گیاهان و حیوانات نیز مفید است.

در هر صورت چه بیدمشک و چه پلنگ مشک، هر دو گل‌های زیبا، پرفایده و بسیار زیبا بوده‌اند و انتخاب این دو گل برای جشن سپندارمزگان بیانگر آن است که نیاکان ما با چه دقت و وسواسی گل‌های هر آیین را انتخاب می‌کردند.

گل پلنگ مشک گل مخصوص سپندارمزگان
گیاه پلنگ مشک ویژه جشن ایرانی سپندارمزگان

 

در زمان‌هاتی قدیم، سپندارمزگان فرصتی برای دور هم بودن و با کوبیدن دانه‌های مویز و انار، عصاره‌ای می‌ساختند که برای درمان نیش عقرب مفید بوده است. علاوه بر این برخی مردم در این روز نوشته‌هایی را آماده می‌کردند و بر دیوارها می‌آویختند تا اهالی خانه از شر شیاطین دور بمانند.

 

جشن سپندارمزگان در جهان امروز

اگرچه سپندارمزگان نتوانسته مانند نوروز و شب یلدا، قدرت و شکوهمندی خود را حفظ کند اما هرگز از حافظه‌ی تاریخی ایرانیان جدا نبوده است. سال‌ها پیش سپندارمزگان به‌عنوان روز پرستار گرامی داشته شد و در بسیاری از شهرهای ایران هنوز هم جشن سپندارمزگان با شکوه و زیبایی تمام گرامی داشته می‌شود.

جشن ایرانی سپندارمزگان

 

شما هم اگر به فرهنگ‌های ایران باستان علاقه‌مندید و دوست دارید که این جشن ملی را زنده نگه دارید، سپندارمزگان را جشن بگیرید و به یاد داشته باشید که با حراست و حفاظت از زمین می‌توانیم رسم نیک نیاکان‌مان زنده نگه داریم.


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر