بهترین گیاه آپارتمانی

  • دوشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۸
مطلب

بهترین گیاه آپارتمانی که می‌توانید در خانه یا محل کارتان از آن نگهداری کنید، چیست؟ پیش از پاسخ به این سوال ابتدا باید بررسی کنیم که شرایط شما برای نگهداری از چه گیاهی مناسب است، آیا تجربه نگهداری از گل و گیاه را داشته‌اید، فضایی که برای نگهداری از گیاهان دارید در چه موقعیتی است و آیا شما از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید! با توجه به تمام این موضوعات بنیس پیشنهادات زیر را برای انتخاب گل‌های آپارتمانی‌تان ارائه کرده است.

گیاهان آپارتمانی مقاوم

اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تازه‌کار هستید و یا فرصت کافی برای رسیدگی به گلدان‌‌هایی که سرپرستی‌شان به شما سپرده شده را ندارید، بهتر است با نگهداری از گلدان‌های آپارتمانیِ مقاوم کارتان را آغاز کنید. این گیاهان معمولا به آبیاری زیادی احتیاج ندارند، تعویض خاک و گلدان‌شان هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد و به نور زیادی نیز نمی‌خواهند. در ادامه بیشتر درباره گیاهان آپارتمانی مقاوم بخوانید.

1- گوهر زنگبار و بی‌آبی
زاموفیلیا که به گوهر زنگبار یا زِد زد پلن معروف است، یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی است که اگر موفق به خشک کردن  آن شوید نام‌تان در کتاب رکوردها ثبت می‌شود! از آنجا که این گیاه آپارتمانی با سیستم کاکتوس‌ها زندگی و رطوبت را در ساقه‌هایش ذخیره می‌کند، می‌توانید هر ده روز یک بار به آن آب بدهید. از سوی دیگر زاموفیلیا قادر است در محیط‌هایی که نور زیادی ندارند نیز به خوبی زندگی کند و هر چه محیط اطرافش گرم‌تر باشد برگ‌های بیشتری بر تن این گیاه آپارتمانی دوست‌داشتنی می‌روید.

زد زد پلنت یا گیاه زاموفیلیا

 

2- آویز مقاومِ اقیانوس
پتوس، گیاه آپارتمانی دیگری است که می‌تواند در برابر ناملایمت‌های روزگار از خودش مقاومتی چشم‌گیر نشان دهد. این گیاه که اجداد اولیه‌اش در جزایر اقیانوس آرام زندگی می‌کردند با نور معمولی زندگی می‌کند، نیاز به دما و رطوبت ویژه ندارد و کافی است هر وقت که خاکش خشک شد آبیاری‌اش را انجام دهید.

3- ملکه نقره‌ای مقاوم
اگر همیشه فکر کرده‌اید که ملکه‌ها نمی‌توانند در برابر سختی‌ها مقاوم باشند، صبر کنید! آگلونمای ابلق که به ملکه‌ی نقره‌ای معروف است آنچنان در برابر مشکلات محیطی مقاومت می‌کند که متعجب خواهید شد. آلگلونما که بیشتر به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی سایه دوست شناخته می‌شود، برای خانه‌هایی که نور کافی ندارند مناسب است و ضمنا به دلیل رشد کندی که دارد هر چند سال یک بار به تعویض گلدان نیاز پیدا می‌کند.

گل آپارتمانی آگلونمای ابلق

 

4- سبدِ گلِ زنده
آنتوریوم که آن‌را به‌نام گل فلامینگو، درفش و حتی دم روباه نیز می‌شناسند گیاه آپارتمانی گلداری است که اگر کمی مراقب دمای هوای اطرافش باشید و فراموش نکنید که هفته‌ای دو تا سه بار به آن آب بدهید، تبدیل به سبد گل زیبایی می‌شود که گل‌هایش تا مدت‌ها زنده‌اند و رنگ‌های زیبا را به زندگی‌تان دعوت خواهند کرد.

گیاه آنتوریوم گیاه آپارتمانی

 

5- به مقاومت قاشق‌ها
گیاه آپارتمانی قاشقی با برگ‌های پر آب و زیبایش یک دیگر از گیاهان آپارتمانی مقاوم و قدرتمندی است که می‌توانید از آن در محیط کار و زندگی نگهداری کنید. از آنجایی که قاشقی‌ها زاده‌ی جنگل‌های مرطوب و نیمه تاریک هستن،د می‌توانند در اتاق‌هایی که نور کافی دریافت نمی‌کنند زنده بمانند و حتی گاهی گل هم می‌دهند.

گل آپارتمانی قاشقی

 

گیاهان آپارتمانی دوستدار حیوانات و کودکان

برخی گیاهان آپارتمانی به دلیل اقلیمی که از آن آمده‌اند، مواد خاصی دارند که جویدن و بلعیدن آنها برای حیوانات خانگی و کودکان مضر است. به همین دلیل اگر از حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نگهداری می‌کنید، بهتر است گیاهان زیر را به‌عنوان گلدان‌های آپارتمانی انتخاب کنید.

1- عنکبوت‌های مهربان
گیاه گندمی یا عنکبوتی گلدان آپارتمانی بسیار زیبا و مقاومی است که خورده شدن آن توسط حیوانات، برایشان مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. جالب است بدانید که برخی حیوانات خانگی در زمانی که احساس بیماری کنند به سمت گلدان گندمی می‌روند و از برگ‌های آن تغذیه می‌کنند تا اگر مواد غذایی ناسالمی خورده‌اند، زودتر از بدن‌شان خارج شود.

گیاه عنکبوتی بهترین گیاه آپارتمانی

 

2- گلدان‌های چند میلیون ساله
سرخس‌ها که از میلیون‌ها سال پیش به عصر حاضر رسیده‌اند و در طول حیات خود پناه و منبع تغذیه‌ی حیوانات بسیاری بوده‌اند، مشکلی را برای حیوانات خانگی ایجاد نمی‌کنند. در نتیجه اگر از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید می‌توانید با خیال راحت گلدان‌های سرخس را به دکوراسیون منزل خود اضافه کرده و از زیبایی آنها لذت ببرید.

 

گلدان‌‎های تصفیه کننده‌ی هوا

سال‌ها پیش اداره کلِ ملی هوانوردی و فضای آمریکا یعنی ناسا، پژوهشی را درباره گیاهان آپارتمانی انجام داد. ناسا به دنبال گیاهانی بود که بتوانند اکسیژن تولید کرده و هوا را از آلاینده‌ها پاک کنند. بعد از این پژوهش، ناسا حدود 18 گیاه آپارتمانی را پیدا کرد که می‌توانستند برای تصفیه کنندگی هوا استفاده شوند. در ادامه برخی از این گلدان‌ها را برایتان معرفی کرده‌ایم.

1- مزایای زبان مادر شوهر
سانسوریا یا زبان مادر شوهر گیاه آپارتمانی راست قامت و زیبایی است که شب‌ها اکسیژن خالص تولید می‌کند و می‌توانید آن‌را با خیال راحت در اتاق خواب بگذارید. سانسوریا قدرت جذب و از بین بردن مواد مضر هوا را دارد و می‌تواند در زندگی شهرنشینی برای داشتن خواب شبانه آرام کمک‌تان کند.

گیاه سانسوریا یخی تولید کننده اکسیژن خالص

 

2- مورد عجیب فیکوس بنجامین
بنجامین گیاه زیبا و خوش رنگی است که بومی مناطقی از قاره استرالیا و آسیا است. در پژوهش ناسا، بنجامین‌ها نیز نشان دادند که می‌توانند هوای اطرافشان را از مواد مضر پاک تمیز کرده و هوای تمیزی در اختیار انسان‌ها بگذارند.

3- هشت انگشت در برابر آلودگی
آرالیا یا فاستیا جاپونیکا گیاه دیگری است که می‌تواند آلودگی‌های محیطی را تا حد زیادی کاهش دهد. این گیاه که هر برگ آن دارای 8 قسمت است و از ژاپن می‌آید یک گیاه آپارتمانی مقاوم نیز محسوب شده و میوه‌هایش برای پرندگان و انسان‌ها منبع غذایی است.

4- عبور از آلودگی با قایق نمایش
​فیلودندرون زانادو که در استرالیا به قایق نمایش معروف است، گیاه مفید دیگری است که می‌تواند مواد مضر اطراف را جذب کرده و هوایی پاک به‌جا بگذارد. این گیاه که در برزیل، استرالیا، مناطقی در هاوایی، فلوریدا، جنوب آفریقا و کالیفرنیا می‌روید به‌خاطر شکل خاص برگ‌هایش گیاه آپارتمانی پرطرفداری است.

فیلودندرون گیاه آپارتمانی

 

در پایان به‌یاد داشته باشید که تمام گیاهان آپارتمانی می‌توانند با خودشان طراوت، زندگی و شادابی را به جهان‌تان بیاورند. آنها دوستان بسیاری خوبی می‌شوند و می‌توانند کاری کنند که همیشه حال‌تان خوب باشد. در صورتی که شما تجربه نگهداری هر کدام از گیاهان این مطلب را داشته‌اید و یا گیاه آپارتمانی دیگری دارید که می‌خواهید آن‌را به دیگران معرفی کنید، ممنون می‌شویم در بخش کامنت‌ها برایمان از گلدان‎‌تان بگویید. 


نظری تا کنون ثبت نشده است . شما اولین نفر باشید
ارسال نظر